Mając świadomość wartości jaką stanowią dla firmy jej pracownicy, kopalnia o ten obszar odpowiedzialności dba szczególnie.
Kiedy w Wieliczce mówimy i piszemy „górnicy” – mamy na myśli społeczność, jaką tworzą ludzie zawodowo związani z kopalnią. Kadra zabytku to kilkusetosobowa załoga dołowa i powierzchniowa, pracownicy administracyjni, usług, służby zdrowia i zakładu mechanicznego, przewodnicy…
Bez nieustannego zaangażowania pracowników kopalnia nie pełniłaby tak znaczącej roli, jaką ma dzisiaj. Dzięki ich dbałości o to wyjątkowe miejsce kopalnia bezpiecznie funkcjonuje, dynamicznie się rozwija i szczyci sławą docierającą do najdalszych zakątków Ziemi.
Atrakcyjne miejsce pracy
Najważniejsze aspekty odpowiedzialności kopalni wobec zatrudnionych w solnym przedsiębiorstwie to:
- budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich
- bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy
- ochrona socjalna
- rozwój i doskonalenie kadry
2/3 kadry kopalni stanowią mieszkańcy miasta i gminy Wieliczka, powiatu wielickiego. To w dużej mierze potomkowie górniczych rodzin i osoby, które związały z zabytkiem całe swe życie zawodowe.
Wyrazem atrakcyjności kopalni jest nie tylko stabilność zatrudnienia, ale i niski poziom fluktuacji: 4%. Pracownicy cenią sobie bliskość miejsca zatrudnienia, prestiż zawodu, który wykonują, bezpieczeństwo, górniczą kulturą i tradycje, dobre relacje.
Kopalnia dba, aby warunki pracy były zgodne z przepisami prawa i obowiązującymi standardami. Zasady wynagradzania określają Regulamin Pracy i Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.
W spółkach funkcjonuje przejrzysty system wynagradzania, wdrożony został system motywacyjny, który mobilizuje, premiuje wyniki i zaangażowanie pracowników. Kopalnia umożliwia pracownikom dokształcanie m.in. poprzez dofinansowanie studiów, a także szkoleń podnoszących kwalifikacje.
Kopalnia prowadzi w szerszym niż wymagane minimum zakresie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w Polsce wdrożyła Pracowniczy Program Emerytalny, w ślad za spółką akcyjną nią poszły jej spółki zależne.
W trosce o zdrowie pracowników i ich rodzin spółki kopalni współfinansują załodze dodatkową opiekę medyczną.
Dialog i komunikacja
Solne przedsiębiorstwo stawia na dialog społeczny.
W kopalni funkcjonują związki zawodowe, działają Społeczni Inspektorzy Pracy, propracownicze inicjatywy wspiera też Rada pracowników. Za osiągnięcia w dziedzinie współpracy była wielokrotnie nagrodzona: jej relacje ze związkami zawodowymi uznano za modelowe, doceniając dobre praktyki w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy na rzecz pracowników.
Doskonaleniu relacji wewnątrzfirmowych służy szereg propracowniczych inicjatyw i narzędzi komunikacji. Obok wewnętrznej platformy intranetowej o życiu grupy kapitałowej opowiada wydawany od 2002 roku firmowy magazyn „Solanka”. Zyskał rzesze czytelników w całym regionie.
Integracji i nawiązywaniu przyjacielskich relacji sprzyjają eventy wewnętrzne i akcje społeczne, kultywowanie tradycji i świat górniczych, szkolenia i wydarzenia dla górników z rodzinami.
Bezpieczeństwo priorytetem
Z uwagi na górniczy charakter działalności bezpieczeństwo ludzi w tym pracowników, jest dla kopalni kluczowe. Traktowane jest ono szerzej – w kontekście odpowiedzialności za każdą osobę przebywającą na terenie zakładu górniczego: turystów, gości, kuracjuszy, współpracowników i kontrahentów.
Szczególną uwagę kopalnia przywiązuje do prewencji i edukacji w zakresie bezpieczeństwa. Obowiązkowe szkolenia z pomocy przedmedycznej, dedykowane i branżowe, wreszcie te z zakresu BHP, które cyklicznie przechodzą pracownicy etatowi, ci związani innymi formami zatrudnienia, a także z firm wykonujących prace i usługi na terenie obiektu.
Solne przedsiębiorstwo zapewnia wszystkim pracującym bezpieczne warunki pracy i środki ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia. Szczególne procedury oraz reżim sanitarny wprowadzone zostały na czas pandemii.
Co roku opracowywany jest Plan Zabezpieczenia, obowiązuje Dokument Bezpieczeństwa. Pracownicy otrzymują cotygodniową Wiadomość Bezpieczeństwa, omawiającą najważniejsze sprawy z tej dziedziny, a dodatkowym motywatorem jest licznik Dni bez wypadku.