Świadcząc usługi i oferując produkty kopalnia stara się to robić w sposób odpowiedzialny – koncentruje się na zapewnieniu najwyższej jakości i tym samym osiągnięciu wysokiej satysfakcji ich odbiorców. Dba o budowanie relacji z grupami odbiorców oraz umacnianie wizerunku.
Badania poziomu zadowolenia
Kopalnia monitoruje poziom zadowolenia z kluczowych usług i propozycji zwiedzania.
Dla głównego produktu, którym jest Trasa Turystyczna ocenie podlega m.in. poczucie bezpieczeństwa, oznakowanie dojazdu, obsługa przewodnicka, atrakcyjność produktu oraz oferty handlowej i gastronomicznej.
Odpowiedzialne produkty i usługi
Kopalnia stosuje zasadę dzielenia się podziemnym dziedzictwem kultury i przyrody – wynika ona z misji solnego przedsiębiorstwa. Szczególną grupę odbiorców z uwagi na edukacyjną rolę zabytku stanowią dzieci i młodzież.
Przez stulecia zwiedzanie kopalni uważane było za patriotyczny obowiązek – w solnych wnętrzach zapisana jest bowiem historia Polski. Młode pokolenia Polaków poprzez wizytę poznają dawne tradycje, legendy, kulturę, sztukę, podziwiają myśl techniczną naszych przodków. Celem zachęcania do wycieczek i korzystania z wielu propozycji tematycznych wprowadzony został tzw. bilet szkolny.
Rodziny z dziećmi korzystać mogą z biletów rodzinnych. Kopalnia jako jedna z pierwszych firm przystąpiła także do ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny.
Dzięki wykonanym przed kilkunastu laty inwestycjom kopalnia udostępnia najpiękniejsze miejsca Trasy turystycznej osobom z niepełnosprawnościami. Specjalna trasa (zakres zwiedzania uzależniony od dostępności poszczególnych komór i rejonów prowadzenia prac zabezpieczających) umożliwia pobyt pod ziemią osobom mającym problem z poruszaniem się.
Bezpieczeństwo gości
Odpowiedzialne prowadzenie działalności turystyczno-usługowej to także zapewnienie bezpiecznego przybywania w solnych podziemiach.
Z myślą o zapewnieniu najwyższej jakości świadczenia usług kopalnia wdrożyła – w zakresie obsługi ruchu turystycznego, imprez, szkoleń wystaw, a także utrzymania infrastruktury trasy turystycznej i produkcji pamiątek – System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg polskiej normy PN-N 18001. Dokonywane są jego coroczne przeglądy, wprowadzane usprawnienia.
Rosnący ruch turystyczny zobowiązuje do profilaktyki i inwestycji w infrastrukturę ratującą życie i zdrowie. Punkty pierwszej pomocy pod ziemią i na powierzchni już kilka lat temu wyposażono w automatyczne defibrylatory AED.
Wielicka kopalnia – jako pierwszy obiekt podziemny – zakupiła także specjalistycznego robota medycznego LUCAS, który umożliwia nieprzerwany efektywny masaż serca, również podczas transportu chorego z podziemnych wyrobisk na powierzchnię.