Tego turnieju nie trzeba już nikomu przedstawiać. Sportowa impreza organizowana przez Fundację Mali Mistrzowie, przy współpracy Kopalni Soli „Wieliczka”, gromadzi najlepsze dziecięce drużyny piłkarskie, doświadczonych trenerów oraz oddanych kibiców. Pandemia sprawiła, że dwa lata z rzędu Salt Mine Cup był rywalizacją na poziomie regionalnym. W tym roku turniej wraca do międzynarodowej, interkontynentalnej formuły. Zobaczymy m.in. drużynę z Kenii. Nie zabraknie też dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy.
Uczestnicy z bliska i daleka
Po pandemii SMC znów nabiera rozpędu. Tegoroczna edycja to 32 zespoły, kilkudziesięciu trenerów i blisko 500 zawodników m.in. z Polski, Ukrainy, Anglii, Portugalii, Czech, Chorwacji, Kenii. Swoje dziecięce drużyny na SMC wystawiły liczące się europejskie kluby, a wśród nich Liverpool FC i Sporting Lizbona. Mocno reprezentowana jest również Polska. O puchar Prezesa Kopalni Soli „Wieliczka” Pawła Nowaka w weekend 28-29 maja powalczą m.in. Lech Poznań, Arka Gdynia, Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin oraz broniąca tytułu Legia Warszawa. Na turniejowej murawie stawi się też Kraków, a konkretnie Akademia Piłki Nożnej Sportowiec Modlniczka. Nie zabraknie wielickich drużyn – Akademii Piłkarskiej Wieliczka i Górnika Wieliczka.
Reprezentacja Ukrainy
W zawodach miały wziąć udział zespoły z Charkowa, Kijowa i Lwowa. Wojna pokrzyżowała plany ukraińskich piłkarzy. Wielu wraz z rodzicami musiało uciekać przed agresją Rosji. Świetnie rokujące drużyny rozpierzchły się pod ostrzałem i bombardowaniami.
Organizatorzy SMC nie poddali się jednak i na turniejowej murawie zagra Reprezentacja Ukrainy. – Zespół liczy 13 zawodników. Zagrają nie w klubowych, ale w ukraińskich barwach – wyjaśnia Karol Nędza, organizator SMC, prezes Fundacji Mali Mistrzowie. – Przyjeżdżają tydzień wcześniej, żeby przygotować się do turnieju. Zapewniamy im nie tylko miejsce na treningi, ale też wyposażenie i stroje.
Goście z Afryki
Na szczególnie gorące powitanie mogą również liczyć młodzi piłkarze z Legacy Football Academy. Przylecą na Salt Mine Cup aż z Nairobi. Klub wywalczył sobie miejsce w SMC 2022 w lutym podczas afrykańskich eliminacji. Kenijczycy pokonali zespoły m.in. z Mali. Odzew był ogromny, stąd pomysł kwalifikacji, w których mierzyli się kandydaci na reprezentantów kontynentu afrykańskiego. Dzieci z Legacy wreszcie spełnią swoje marzenie o podróży do Polski i grze z rówieśnikami z najlepszych europejskich klubów.
Turniej z misją
– Z przyjemnością włączamy się w organizację Salt Mine Cup – zapewnia Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Turniej to oczywiście wielkie sportowe emocje, wspaniała rywalizacja na boisku, ale też coś więcej: niepowtarzalna okazja dla młodych piłkarzy na spotkania z rówieśnikami z różnych krajów, na nawiązanie przyjaźni. SMC jest już uznaną marką, która przyciąga niczym magnes utalentowane dzieci, ucząc je przy okazji życzliwości, wrażliwości, otwartości na inne kultury i tradycje. Naturalnie cieszę się, że solny puchar stał się tak cennym trofeum, że ubiegają się o niego największe kluby piłkarskie, lecz po pierwsze doceniam integracyjną misję turnieju, jego pomocowy charakter oraz ambitne i konsekwentne dążenie pomysłodawców do stworzenia imprezy wychodzącej daleko poza granice Starego Kontynentu – podkreśla Prezes Nowak.
Tradycją SMC jest dedykowanie każdej kolejnej edycji osobom potrzebującym. W tym roku charytatywna moc turnieju umożliwia przyjazd do Polski małym piłkarzom z ogarniętej wojną Ukrainy oraz z dalekiej Kenii. O tym, żeby zaprosić do Polski dzieci z Afryki, organizatorzy SMC marzyli od dawna. Nawiązali kontakty, wszystko zaplanowali i uzgodnili, ale nadciągnął koronawirus i zniweczył ambitne zamierzenia.
Sport i wiedza
Nie da się ukryć, że międzynarodowe zawody stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń. Skwapliwie korzystają z tego trenerzy. W tym roku turniejowi towarzyszy specjalistyczna konferencja, która odbędzie się w zabytkowej wielickiej kopalni, w komorze Jana Haluszki. W solnych podziemiach pojawią się również zawodnicy – organizatorzy zapraszają małych piłkarzy na zwiedzanie jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych polskich zabytków.
W Salt Mine Cup 2022 zmierzą się 11-latkowie. Dziecięcy turniej posiada jednak prawdziwie „dorosłą” i niezwykle profesjonalną oprawę. Rozgrywki poprzedzi uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której rozlosowane zostaną grupy – drużyny poznają swoich rywali. Ceremonię zaplanowano na piątkowy wieczór 27 maja w wielickim Kampusie. Z kolei w czwartek 26 maja na boisku KS Górnik Wieliczka turniejową formą szlifować będą uczestnicy z Ukrainy i Kenii. Sparingpartnerem dla gości będzie piłkarska reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce.
Wieliczka i Myślenice
Salt Mine Cup to marka, a także historia – coraz dłuższa i bogatsza. Szczególnie pamiętny okazał się SMC 2019, kiedy to wybitnie nieprzychylna majowa pogoda postawiła rozgrywki pod znakiem zapytania. Podtopionej wiosennymi deszczami Wieliczce na pomoc przyszły Myślenice. Od tamtej pory miasta te dzielą się turniejowymi meczami. Nie inaczej będzie w tym roku. Sobotnie spotkania fazy grupowej rozegrane zostaną na wielickiej Arenie Lekkoatletycznej, zaś w niedzielę uczestnicy fazy finałowej spotkają się w obiektach Sport Myślenice. Do kogo powędrują unikatowe solne trofea wyrzeźbione przez wielickich górników? Dowiemy się wkrótce. Sobotnim meczom towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, m.in. dmuchane zamki. Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza młodych zawodników i kibiców także na konkursy, gry, zabawy animowane przez soliludka.
fot. T. Adamek/arch. kopalni