Tegoroczna podziemna Pasterka zgromadziła ponad 500 osób. Rankiem 24 grudnia w kaplicy św. Kingi modlili się górnicy, ich bliscy, wieliczanie i wszyscy, którzy postanowili rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia w zabytkowej kopalni. Byli pierwszymi w Polsce, którzy powitali nowonarodzonego Jezusa.

Słowo na Boże Narodzenie

Uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski.

– Kiedy tutaj przed wiekami, przed dziesięcioleciami gromadzili się na Mszę Świętą górnicy, zwłaszcza w poranek wigilijny, nie było to wszystko tak rozświetlone pięknie jak dzisiaj – pojedyncze światełka lampek, może łuczywa i to sprawiało dla nich zapewne, że czuli się pod wielką czaszą, ciemną czaszą tej przestrzeni wykutej w kamiennej soli. Ta ciemna czasza musiała im się najpierw kojarzyć z niebem Betlejem, ciemnym nocą. Niebem, które nagle rozświetliło się pojawieniem się anioła, a potem całych zastępów anielskich oddających chwałę Bogu na wysokościach i głoszących pokój ludziom Bożego upodobania. Ta ciemna czasza kaplicy św. Kingi miała im się także kojarzyć z ciemną Grotą Betlejemską… Jest jeszcze jeden wymiar pewnych mroków, z których się oni i my dzisiaj podczas liturgii wyłaniamy. To mroki dziejów, o których mówiły dzisiejsze czytania mszalne. Niełatwe dzieje synów i córek Izraela  – mówił w homilii Metropolita Krakowski.

Wspólna modlitwa, wspólne kolędowanie

Na podziemnej Pasterce licznie stawili się górnicy. W wigilijny poranek zaprosili do kopalni swoje rodziny, bliskich i przyjaciół, wieliczan. Muzyczną oprawę wyjątkowej Mszy zapewnili artyści z Wieliczki, z osiedla Krzyszkowice: „Sine Nomine” oraz Zespół Dziecięcy „Prowadź mnie” pod kierunkiem Pawła Piotrowskiego. Wspólne kolędowanie było radosnym początkiem świętowania Bożego Narodzenia.

W tegorocznej Pasterce udział mógł wziąć każdy – osobiście lub za pośrednictwem You Tube. Transmisja na żywo została zapisana i można ją w całości obejrzeć: https://youtu.be/xwd3dQ2tWzk

Tradycja

Pasterka w Kopalni Soli „Wieliczka” zgodnie z górniczą tradycją odprawiana jest w wigilijny poranek. Nietypowa pora wynika z dawnego zwyczaju.

– Ewenementem na skalę światową jest fakt, że to pierwsza Pasterka, która tego dnia odbywa się w Polsce. Tradycja ta wywodzi się z faktu, że nocna szychta kończąca swoją zmianę spotykała się z grupą górników rozpoczynającą pracę i wspólnie świętowali Boże Narodzenie – wyjaśnia Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Podziemne Msze odprawiane są w wielickiej kopalni co najmniej od XVII wieku. Po I rozbiorze Polski Wieliczka przypadła Austriakom. Obcy zarząd dążył do ograniczania górniczych nabożeństw, niemniej Pasterki nigdy nie zakazał. Uczyniły to dopiero władze PRL. Msze do Kopalni Soli „Wieliczka” powróciły dopiero w wolnej Polsce.

Niezwykłe miejsce

Wyjątkowa Pasterka i wyjątkowe miejsce: kaplica św. Kingi to z całą pewnością jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie. Od końca XIX w. przez prawie sto lat utalentowani wieliccy górnicy tworzyli w soli jej wspaniały wystrój. Kolejne rzeźby i płaskorzeźby składają się na opowieść o życiu Jezusa Chrystusa od narodzin w Betlejem po Zmartwychwstanie.