Wielicka parafia św. Klemensa świętowała jubileusz 200-lecia poświęcenia kościoła. Uroczyste obchody rozpoczęły się rok temu, by 4 i 5 kwietnia 2025 roku mieć swoją modlitewną kulminację. Na uroczystych Mszach św. nie zabrakło górniczej braci, którą z parafią św. Klemensa łączy wielowiekowa historia.
Skała o smaku łez
Piątkowej eucharystii przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, sobotniej zaś biskup Damian Muskus, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.
– Wasza wspólnota modli się w świątyni wzniesionej na soli. Wiecie lepiej ode mnie, że sól nie jest twardą skałą i łatwo rozpuszcza się w wodzie – stwierdził w swej homilii biskup Muskus. – Można więc powiedzieć, że fundamentem waszej świątyni jest skała, która nie jest twarda jak kamień. Fundamentem waszej świątyni jest skała, która ma smak ludzki łez. Fundamentem waszej świątyni jest skała, która nadaje potrawom smak i, co tu dużo mówić, jest niezbędna do życia. To niezwykła metafora chrześcijańskiego serca obmytego łzami żalu i skruchy, nie kamiennego i bezlitosnego, ale miękkiego i współczującego dzięki przebaczeniu. Bijącego dzięki wierze i nadziei tętniących w nim jak krew.
Podczas jubileuszowej Mszy 5 kwietnia polecano Bogu kapłanów, którzy przez ostatnie dwa wieki pracowali w parafii św. Klemensa, a także pracowników świeckich oraz wszystkich parafian zaangażowanych w rozwój wspólnoty.
Na solnym fundamencie
– Nasz kościół noszący imię św. Klemensa jest świadkiem historii tej ziemi, szczególnie zaś trudu i poświęcenia górników kopalni soli, których życie i praca od wieków są nierozerwalnie związane z tą parafią – podkreślił proboszcz wielickiej parafii ksiądz Wojciech Olszowski. – Górnicy są dziś obecni wśród nas. Ich dłonie były twarde od pracy, ale serca miękkie wobec Boga. Świadectwem górniczej pracy i wiary są liczne kaplice i rzeźby, a także obrazy zdobiące solne przestrzenie wielickiej kopalni oraz ściany tego kościoła. To górnicza modlitwa i zawierzenie św. Klemensowi oraz św. Kindze były fundamentem, na którym budowana była nasza wspólnota.
Wielicką kopalnię reprezentował Zarząd Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Prezes Marian Leśny i Członek Zarządu Łukasz Sadkiewicz, Naczelny Inżynier Paweł Ulmaniec, Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Barbara Ptak. Byli przedstawiciele działających przy kopalni związków zawodowych, pracownicy oraz poczty sztandarowe. Rok temu, z okazji rozpoczęcia wielkiego jubileuszu, górnicza brać podarowała parafii niepowtarzalną solną monstrancję, dzieło górnika Jana Banasia.
Kopalnia Soli „Wieliczka” twórczo włączyła się w Rok Jubileuszowy. Klamrą spinając jego otwarcie, poprzez przekazanie daru jakim była solna monstrancja, a wieńcząc go – posadowieniem solnego konfesjonału z figurą Chrystusa Frasobliwego w kaplicy św. Kingi 101 m pod ziemią.
Włączyliśmy się też w publikację pt. “Rok Bożej Łaski”, w której znalazły się liczne fotografie górników uczestniczących w świętach kościelnych oraz tekst pt. “Górnicy ze św. Klemensem”.
Historia sięgająca średniowiecza
Wielicka parafia od wieków otaczała górników duszpasterską opieką. Już w średniowieczu odprawiano dla nich codzienne Msze św. o świcie, a z czasem powołano do tej posługi osobnego kapelana. Kapelani odprawiali Msze m.in. pod ziemią, w kaplicy św. Antoniego. W 1852 roku górnicy ufundowali w kościele św. Klemensa ołtarz zwany ołtarzem „żeleźników”, w którym znajduje się obraz przedstawiający legendę o św. Kindze i cudownym odkryciu soli.
Pierwsze pisane wzmianki o wielickiej parafii pochodzą z papieskiej bulli z roku 1229. W połowie XIV wieku dawną świątynię zastąpił murowany kościół w stylu gotyckim. W roku 1786 Karpaty nawiedziło trzęsienie ziemi. Było tak potężne, że pękła ściana kościoła św. Klemensa. Władze austriackie zdecydowały, że uszkodzony średniowieczny budynek należy rozebrać. Wiedeń zgodził się na odbudowę świątyni na fundamentach poprzedniczki. Pracami pokierował adiunkt zarządu górniczego Maciej Lebzeltern. Przedsięwzięcie finansowały kopalnia oraz 20 należących do parafii gmin. Konsekracji nowego kościoła dokonał 4 kwietnia 1825 roku biskup Grzegorz Tomasz Ziegler.