O tym, czy herby można porównać do współczesnych logotypów dowiemy się w ramach nowej wystawy Muzeum Żup Krakowskich, której Kopalnia Soli „Wieliczka” jest współorganizatorem. Odnosząca się do identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach ekspozycja, zostanie zaprezentowana w zamkowych murach już od 30 października 2024 r.
Herby służyły dawniej do identyfikacji osób czy instytucji, a zamieszczano je na różnych przedmiotach – od królewskich tkanin i złoconych solniczek, po portrety trumienne. Pierwotnie herby były znakami rozpoznawczymi na polu bitwy. Ich wyjątkową ciekawą historię można będzie poznać na najbliższej wystawie zatytułowanej „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach”.
Ekspozycja zawiera ponad sto obiektów
W ramach wystawy będziemy mogli obejrzeć ponad setkę wyjątkowych obiektów, które pochodzą m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Pokazany zostanie również niedostępny na co dzień obraz Jana Matejki, który przedstawia pieczęć Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizerunkiem św. Barbary. Stanowi on częścią projektu polichromii wnętrz kościoła Mariackiego.
Niezwykła przestrzeń wystawy
Wyjątkowo ważnym aspektem całej wystawy jest jej lokalizacja. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w dawnych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa. Niezwykła przestrzeń została w tym roku udostępniona zwiedzającym po raz pierwszy w historii. Znajdują się w niej niezwykłe polichromie z okresu od XVI do XIX w., wśród których można znaleźć fragmenty herbów, w tym herbu Rzeczpospolitej z czasów panowania dynastii Wazów.
W Zamku Żupnym w Wieliczce wystawę będzie można podziwiać aż do 1 lutego 2025 r.
Serdecznie zapraszamy!
Kurator wystawy: dr Mateusz Gil
Projekt aranżacji wystawy: Marek Suchowiak
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współorganizator: Kopalnia Soli „Wieliczka”
Patroni medialni: TVP Historia, Mówią Wieki, Histmag, Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP3 Kraków