44 lata temu narodziła się „Solidarność”. Jej legalizacja była jednym z punktów porozumień podpisanych w Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 roku. W przeddzień rocznicy Kopalnia Soli „Wieliczka” uczciła ludzi i wydarzenia, które zmieniły Polskę.
Rocznicę Porozumień Sierpniowych uhonorowali w imieniu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.: Członek Zarządu ds. Ekonomicznych Łukasz Sadkiewicz, Dyrektor Wykonawczy Damian Konieczny, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Paweł Ulmaniec, Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka: Członek Zarządu Barbara Zięba-Godula i Dyrektor Uzdrowiska Agnieszka Ziętara, Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie: Dyrektor Mirosław Mrozowski. W uroczystości wzięli udział m.in. reprezentanci władz Miasta i Gminy Wieliczka z Burmistrzem Rafałem Ślęczką oraz Powiatu Wielickiego na czele z Wicestarostą Ewą Ptasznik. Nie zabrakło delegacji działających przy wielickiej kopalni związków zawodowych z ich Przewodniczącymi: Adamem Gawlikiem z „Solidarności” i Zdzisławem Dziobem z ZZGwP.
Biało-czerwone kwiaty złożono na wielickich Plantach, przy pomniku upamiętniającym poległych za Polskę wieliczan oraz na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”, przy kamiennym ostańcu wyrzeźbionym w roku 2010 przez Stanisława Anioła. Monument sąsiaduje z szybem św. Kingi i przypomina o długiej drodze, jaką Polska musiała pokonać, by odzyskać suwerenność.
Wieliccy górnicy nigdy nie zwątpili w Wolną Ojczyznę. Wspierali ją ciężką pracą, a także za nią ginęli, np. podczas powstania krakowskiego. Latem 1980 przyłączyli się do postulatów Wybrzeża. 29 sierpnia 1980 roku o godzinie 12.30 Kopalnia Soli „Wieliczka” zastrajkowała – stanęły warzelnia oraz zakład mechaniczny. 3 września z niczym spod szybu Daniłowicza odeszli turyści, a wielicka stacja kolejowa nie mogła pomieścić nieodebranych wagonów na sól. Porozumienie udało się osiągnąć dzień później.
15 września w krakowskiej hucie im. Lenina wybrano Międzyzakładowy Komitet Założycielski Niezależnych Związków Zawodowych w Krakowie. W jego składzie znalazł się przedstawiciel wielickiej kopalni. Tamtego pamiętnego roku w Barbórkę w kaplicy św. Kingi odprawiono Mszę św. – pierwszą od 23 lat.