Milionowy turysta zawitał w 2024 roku do wielickiej kopalni 8 sierpnia. Szczęśliwcem okazała się Ewelina Krawczyk z Sieradza, która do kopalni  przyjechała z mężem Przemysławem i synem Aleksandrem. Kopalnia wyjątkowego gościa powitała uroczyście i z nagrodami.

Pani Ewelina wielickie podziemia zwiedzała w dzieciństwie. W te wakacje bardzo chciała pokazać kopalnię mężowi synowi –  i właśnie dziś to postanowienie udało się zrealizować. – Nie spodziewaliśmy się zupełnie takiego obrotu sprawy! Rozpoczynamy wakacje, to jest nasz pierwszy dzień wyjazdu, w którym postanowiliśmy zwiedzić właśnie Wieliczkę. Chciałam byśmy ją zobaczyli wszyscy, rodzinnie – mówiła szczęśliwa tegoroczna  milionowa turystka.

Milion gości w 219 dni

Kopalnia niezmiennie przyciąga gości z całego świata, zachwycając swoim unikalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym.  Milion w 221 dniu roku (219 dni ruchu turystycznego) to dla obiektu podziemnego, posiadającego ograniczenia logistyczne  imponujący wynik. Przekłada się to na wzrost o około 13% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku (kiedy to liczba odwiedzających wyniosła 838,7 tys. osób). – Milion przekroczyliśmy dwa tygodnie wcześniej niż rok temu. Można powiedzieć, że depczemy też  po piętach rekordowi z 2019 roku, bo wtedy milionowy gość zawitał do kopalni 25 lipca – zdradza Marian Leśny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A, dodając: – Wieliczka udowadnia, że oferując niezapomniane wrażenia i wspaniałe zabytki jest atrakcyjna dla odwiedzających w każdym wieku i  z każdego kontynentu, co widać w statystykach odwiedzin.

Więcej turystów z zagranicy

Porównując pełne miesiące (styczeń – lipiec) rok do roku 2024 przyniósł wzrost liczby gości  o 108,5 tys. osób  i wyniósł sumarycznie 947,2 tys. gości. Turyści z zagranicy stanowili 60% wszystkich odwiedzających Kopalnię Soli „Wieliczka”, a najwięcej przyjechało obywateli Wielkiej Brytanii: 137 tys. osób, Włoch: prawie 42 tys. osób i Francji: 39,7 tys. osób. Ta trójka to aż 39% całości ruchu z zagranicy.

Struktura przyjazdów obcokrajowców pokazuje, że 86,2 % to goście z Europy. –  W porównaniu do lat poprzednich kilkukrotnie wzrosła ilość gości arabskich, z krajów takich jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska czy Katar.  Liczbę turystów w kopalni podwoiły takie kraje, jak Turcja i Serbia, a Filipiny zanotowały prawie 3-krotny wzrost tej liczby. Widoczny jest też wzrost odwiedzin z odleglejszych od Wieliczki krajów, w tym: Japonii, Hondurasu, Indii, Kanady – wymienia Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Łukasz Sadkiewicz.

Wiele nagród dla milionowego

Milionowy turysta otrzymał solny upominek i voucher, który daje mu możliwość wyboru jednej z trzech propozycji kopalni. – Przygotowaliśmy kilka opcji, by nasz wyjątkowy gość wybrał nagrodę, według własnych upodobań i możliwości skorzystania podczas obecnego lub kolejnego pobytu w kopalni. Wśród nagród jest podwójny bilet na koncert Noworoczny z udziałem Opery Krakowskiej. Koncert odbędzie się w komorze Warszawa w pierwszą sobotę 2025 roku. Alternatywą jest nocleg 135 metrów pod ziemią w Uzdrowisku kopalni dla 4 osób lub rodzinne (dla 4 osób) zwiedzanie Trasy górniczej, która ma formę aktywnej przygody ze zdobywaniem szlifów w zawodzie górnika – mówi Barbara Ptak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka.

Statystyczne ciekawostki

Wśród ciekawostek dotyczących 7 miesięcy roku warto wymienić:

  • Najpopularniejszym dniem zwiedzania w tym roku był 3 maja, gdy szlaki podziemne przemierzyła rekordowa liczba 9 121 osób.
  • Trasę Turystyczną zwiedziło 927,5 tys. osób, przewodnicy oprowadzili niej 30,9 tys. grup, a średnia ich liczebność wyniosła 30 osób.  70% turystów zwiedzało kopalnię indywidualnie, a najpopularniejszym językiem obcym podczas zwiedzania był angielski (41,3%), który wyprzedził on o 2% język polski.
  • Trasę Górniczą zwiedziło 19,7 tys. osób, a przewodnicy obsługiwali na niej prawie 1,6 tys. grup, o średniej liczebności 12 osób.
  • Tężnię Solankową odwiedziło 112,2 tys. osób tj. o 34% więcej niż rok wcześniej. Od czerwca dodatkową atrakcją na jej terenie jest plac zabaw z wodnymi elementami, terenem rekreacji i wypoczynku.