Ważnym obszarem działań Kopalni Soli “Wieliczka” jest szeroko rozumiana turystka.  Poniżej przedstawiamy tegoroczne priorytety w obszarze turystyczno-biznesowym.

Turystyka

Podziemna Wieliczka przyciąga turystów niezmiennie od kilkuset lat. Obecnie, po spadkach wywołanych pandemią i ograniczeniami kluczowa będzie odbudowa ruchu turystycznego. W tym roku kopania planuje przyjąć 855,3 tys. osób na Trasie Turystycznej, a plan dla tężni solankowej to 174 tys. osób. Osiągając te założenia tegoroczna liczba zwiedzających podziemia stanowiłaby 46% rocznej liczby gości sprzed pandemii (2019).

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa zyska w tym roku plac zabaw, punkt gastronomiczny, elementy parku doświadczeń.  Plac zabaw w połączeniu z tężnią stanowić będzie  kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy: z jednej strony działający w oparciu o dobroczynną moc solanki, z drugiej – zachęcający do częstych pobytów. Zwycięska koncepcja posłuży do opracowania dokumentacji projektowej, na podstawie której realizowana będzie przedmiotowa inwestycja.

Założono, że całość projektowanych urządzeń i atrakcji będzie tematycznie powiązana z działalnością  kopalni, a rozwiązania wkomponowane w otoczenie tężni.  Obok placu zabaw – wodnego i klasycznego powinno znaleźć się miejsce na urządzenia rekreacyjne, jak leżaki czy ławki.

W tegorocznych planach jest również automatyzacja wejścia do tężni. Jest duża szansa, że uruchomienie sprzedaży wejściówek do tężni w nowej formule nastąpi już w maju.

Parkingi, bagażownia

Obok atrakcji w tężni na powierzchni planowanych jest kilka istotnych zmian. Obecny parking przy tężni solankowej zostanie rozbudowany. Powstanie łącznik – nowa droga pomiędzy obecnym parkingiem a ulicą Dembowskiego (za hotelem Galicja, jadąc w kierunku centrum miasta). Na działce 211/9, którą będzie poprowadzony  wyjazd z parkingu, będzie dodatkowych 30 miejsc postojowych.

Osobny wjazd i wyjazd umożliwi automatyzację parkingu, montaż szlabanów i parkomatów. Parking stanie się samoobsługowy, co znacznie obniży koszty jego obsługi. Uruchomienie go w nowej formule planowane jest na początek III kwartału.

Niedaleko od szybu Daniłowicza zainstalowana zostanie samoobsługowa bagażownia, a właściwie bagażomat, gdyż urządzenia będą działać na wzór paczkomatów, tyle że zamiast paczek obsługiwał będzie bagaże turystów. Wstępnie założono, że bagażomat przyjmie ponad 60 bagaży, a system będzie obsługiwany za pomocą QR kodów.

Działalność biznesowa

W obszarze rozwoju produktów sprzedawanych w sklepach firmowych, na allegro i punktach dystrybucji  2022 roku planowane jest wprowadzenie do sprzedaży solanki do kąpieli, a także rozszerzenie linii kosmetyków DermicSalt i SpaCollection o nowe produkty.  Rebranding planowany jest w dla linii soli kosmetycznych „Kinga”  (nowe zapachy, nowe opakowania), a także niektórych z firmowych pamiątek (nowe opakowania, etykiety). Uzdrowisko rozważa uruchomienie w tym roku leczenia pocovidowego także na powierzchni.

W obszarze imprez obok zewnętrznych eventów zaplanowanych jest kilka firmowych wydarzeń, ale z uwagi na pandemiczny czas pewności nie ma czy uda się je zrealizować. W planach m.in. letnie koncerty orkiestry, koncert w tężni solankowej czy gala koncertu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej”, a także Dzień Dziecka i Salt Mine Cup 2022.