W ramach 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Kopalnia Soli „Wieliczka” wystawiła na licytację niezwykłą wyprawę do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla turystów. Zwycięzcą tej wyjątkowej oferty został Pan Jaromir z Krakowa, który wraz z żoną i grupą przyjaciół przeżył niezapomnianą przygodę poza utartym szlakiem, finalizując ją noclegiem 135 metrów pod ziemią w Uzdrowisku Kopalni Soli “Wieliczka”.

Wędrówka do Grot Kryształowych

Wszystko rozpoczęło się od spotkania pod Szybem Kinga. Tuż przed zjazdem pod ziemię nie mogło zabraknąć wizyty w cechowni – szatni łańcuszkowej dla górników, gdzie grupa mogła poznać sposób przechowywania górniczych ubrań i obejrzeć plan podziemnych korytarzy. Następnie obowiązkowe szkolenie w lampowni, podpis na zezwoleniu, wpis do książki zjazdów, przejście do nadszybia Szybu Kinga i wejście do windy zarezerwowanej dla górników – to tamtędy codziennie zjeżdżają do pracy.

Z górniczym „Szczęść Boże” grupa dotarła windą na II poziom im. Braci Markowskich, gdzie pierwszym przystankiem była Komora Zaleski. Potężna przestrzeń i niezwykłe solne formacje już na początku wyprawy zachwyciły i przypomniały o niezwykłej potędze natury. Grupa ruszyła dalej Szybikiem Kunegunda, kolejno odwiedzając Komory Kazanów, Staszica oraz Dworzec Kaniów. Kolejne miejsca, do których się udano to Dworzec Gołuchowskiego, podłużnia Hauer i Komory Smok, Margielnik i Magdalena. Następnie Kanał Leopolda doprowadził uczestników do najważniejszego punktu wyprawy – Grot Kryształowych. To miejsce ukryte przed ludzkim wzrokiem, do którego dostęp mają tylko nieliczni, po uzyskaniu zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Od roku 1928 groty stanowią bowiem rezerwat przyrody nieożywionej. Ściany pokryte kryształami soli mają w sobie coś absolutnie wyjątkowego, a podświetlane przez subtelne światło lśnią jak prawdziwe diamenty. To miejsce, które z pewnością zostaje w pamięci na długo, ukazując piękno natury w najczystszej formie.

Moc przeżyć w dniu urodzin                 

Wyjątkową atrakcją dla uczestników była możliwość spędzenia nocy w podziemnymuzdrowisku, które specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego z wykorzystaniem walorów podziemnego mikroklimatu. Noclegi w Kopalni są dostępne w ramach programu „Zdrowy sen” i znajdują się w stałej ofercie uzdrowiska. Grupa przenocowała w Komorze Stajnia Gór Wschodnich, położonej 135 m pod ziemią, gdzie w ciszy i spokoju można było odpocząć po intensywnej wędrówce. Całość wyprawy była wyjątkowa z wielu względów, a dodatkowo Pan Jaromir obchodził swoje urodziny! Nie zabrakło więc serdecznych życzeń w otoczeniu soli, a nawet przesyłki ze specjalną dedykacją od samego Jurka Owsiaka!

Zarząd Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. zadbał, by każdy uczestnik wyprawy otrzymał specjalny certyfikat, który będzie stanowił cenną pamiątkę – Kopalnia skrywa poza trasą prawdziwe cuda natury. Wystawienie licytacji w ramach 33. Finału WOŚP miało dla nas szczególne znaczenie. Pięknie jednoczy współpraca i zaangażowanie na rzecz pomocy potrzebującym. Pokazanie wyjątkowości tego miejsca, w szczytnym celu, było prawdziwą przyjemnością – podsumował Prezes Marian Leśny.

O poranku grupa kontynuowała zwiedzanie – tym razem odwiedzili Komorę Jezioro Wessel – przestrzeń leczniczą, która pełni funkcje zdrowotne i rehabilitacyjne, będąc głównym elementem kompleksu Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”. Dwudniowa wyprawa zakończyła się udziałem w niedzielnej mszy św. w Kaplicy św. Kingi.

Wsparcie potrzebujących

Tegoroczny finał WOŚP był dla Kopalnia Soli „Wieliczka” wyjątkowy. Warto przypomnieć, że w 2025 r. po raz pierwszy w historii zorganizowano zbiórkę pod ziemią, informując gości z całego świata czym jest zbiórka WOŚP i jaki ma cel. Zarząd kopalni chętnie angażuje się w liczne inicjatywy, mające na celu wsparcie osób w potrzebie, a 33. Finał WOŚP był do tego wspaniałą okazją. Wielicki sztab „Solny Gwarek”, działający we współpracy z Kopalnią zebrał ponad 100.000,00 zł, a sam unikalny bilet poza turystyczny szlak zasilił konto fundacji kwotą 7.000,00 zł.

W wielu ciepłych słowach, pomysł wsparcia akcji i całą wyprawę opisał zwycięzca licytacji – Chciałbym z całego serca podziękować pracownikom Kopalni Soli „Wieliczka” za organizację tak niesamowitego przedsięwzięcia na cele fundacji Wielkiej Orkiestry. To była niezwykła przygoda, pełną niezapomnianych chwil i emocji. To doświadczenie zostanie już na zawsze w naszej pamięci. Mam nadzieję, że uda się zorganizować podobną wyprawę, podczas kolejnego finału WOŚP. My zdecydowanie polecamy i zachęcamy do wsparcia Fundacji! – zaznaczył Pan Jaromir.

Jak zapowiedział Zarząd Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. podczas tegorocznego spotkania z wolontariuszami, Kopalnia również w przyszłym roku będzie wspierać WOŚP. Z pewnością nie zabraknie kreatywnych pomysłów na licytację i niezwykłego finału ze „światełkiem do nieba” z głębi ziemi – prosto z głębi serca.

fot. Tomasz Adamek, WieliczkaCity.pl