Krew jest największym darem, jaki można ofiarować. Ratuje zdrowie. Ratuje życie. Nie istnieje jej syntetyczny zamiennik, stąd tak ważna jest idea honorowego krwiodawstwa. 4 lipca do nadszybia szybu Regis przyszło 165 osób, które postanowiły wziąć udział w akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Udało się zebrać dokładnie 59,85 litra bezcennego płynu od 133 dawców.
Dar życia
O konieczności dzielenia się krwią nie trzeba nikogo przekonywać. Dość uświadomić sobie, że niektóre zabiegi operacyjne wymagają użycia aż kilku jej litrów. Tymczasem jednorazowo pobiera się tylko jedną jednostkę, tj. 450 ml. Dla zdrowego organizmu ubytek tego rodzaju nie stanowi żadnego kłopotu, niemniej krwi nie można oddawać częściej niż 6 razy w roku: mężczyźni i 4 razy w roku: kobiety.
Latem w bankach brakuje krwi. Dawcy wyruszają na urlopy, z kolei wakacyjny ruch na drogach oznacza więcej wypadków, a tym samym większe zapotrzebowanie na krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie publikuje aktualne informacje o stanie swoich zapasów oraz o najpilniej potrzebnych grupach krwi. To cenna wskazówka, aczkolwiek warto pamiętać, że krew jest nieustannie potrzebna, każda jej grupa. Na domiar nie da się jej przechowywać w nieskończoność: okres przydatności dla krwi pełnej wynosi tylko 35 dni.
Nieprzerwanie od 8 lat
Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w Kopalni Soli „Wieliczka” nieprzerwanie od roku 2016, zawsze w lipcu i grudniu. Letnia data wiąże się z Dniem św. Kingi, zimowa zaś z Barbórką. Krwiodawcy spotykają się albo na powierzchni w szybie Regis, albo pod ziemią, w przepięknej komorze Jana Haluszki. Wielicką zbiórkę organizuje działający przy kopalni NSZZ „Solidarność”. Przedsięwzięcie wspierają RCKiK w Krakowie, Kopalnia Soli „Wieliczka”, kopalniany Klub HDK. Krwiodawcy otrzymują nie tylko na posiłek regeneracyjny, ale również na bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.
Nie inaczej było w szybie Regis 4 lipca. Kolejka kandydatów na krwiodawców ustawiła się na długo przed oznaczoną godziną. Duże zainteresowanie akcją, wysoka frekwencja przekładają się na doskonałe wyniki: każda edycja gromadzi ponad 100 krwiodawców oraz średnio 50-60 litrów krwi.
Najważniejsza jest pomoc
Honorowi dawcy mogą liczyć na różnorodne przywileje, np. dwa dni wolnego w związku z donacją czy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Zapytani, dlaczego pomagają, benefity wymieniają jednak na ostatnim miejscu, jeśli w ogóle o nich wspominają. Motywuje ich coś zupełnie innego: możliwość pomocy. „Mogę oddawać krew, więc oddaję” – takie zdanie słychać najczęściej. Dawcy doskonale wiedzą, że krwi nie da się ani wyprodukować, ani kupić. Ludzkie zdrowie i życie zależy zatem od hojności, świadomości i odpowiedzialności tych, którzy nie mają przeciwwskazań do krwiodawstwa. Czy są dumni ze swej postawy? Powinni, choć znów, niczym mantrę, powtarzają, że biorą udział w zbiórkach „bo tak trzeba”.
Wśród uczestników zbiórki jest wielu pracowników Kopalni Soli „Wieliczka”. Krwią dzielą się mieszkańcy powiatu wielickiego, Krakowa, turyści. „Podaruj krew, podaruj życie” gromadzi zarówno wieloletnich dawców, jak i tych, którzy postanowili ofiarować krew pierwszy raz w życiu. Cała procedura odbywa się pod czujnym okiem personelu medycznego, z użyciem jednorazowego sprzętu. Samo pobranie trwa około 10 minut, jednak na procedurę kwalifikacyjną należy zarezerwować sobie nawet godzinę. Ankieta, szczegółowy wywiad medyczny, wstępne badanie są po to, żeby wszystko przebiegło komfortowo i bezpiecznie. Krew może oddać każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. Przed donacją warto wypocząć, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody.