Dotąd goście zwiedzający zabytkową kopalnię wędrówkę po Trasie Turystycznej rozpoczynali zejściem szybem Daniłowicza. Od 22 listopada na poziom I udadzą schodami zamontowanymi w szybie Paderewski. Zmiany w organizacji ruchu wynikają z rozpoczynającego się właśnie remontu Daniłowicza. Prace potrwają kilka miesięcy.

Zmiany w organizacji zwiedzania

Paderewski jest bliskim sąsiadem Daniłowicza, stąd nie ulega zmianie ani adres obiektu, tj. ul. Daniłowicza 10, ani lokalizacja kas. Szyb Ignacego Paderewskiego nie posiada urządzenia wyciągowego, dlatego czasowo zawieszone zostają tury dla osób niepełnosprawnych. Od 22 listopada na Trasę Turystyczną można dostać się wyłącznie schodząc po schodach (brak możliwości zjazdu windą na poziom I). Powrót na powierzchnię odbywa się windą w szybie Regis. Regis oddalony jest od Daniłowicza i Paderewskiego o 400 m, czyli o ok. 5-minutowy spacer Aleją Jana Pawła II.

Informujemy, że do dnia 21 listopada przyjmujemy turystów oraz organizujemy zwiedzanie na dotychczasowych zasadach. Zjazdy na poziom I będą realizowane do dnia 15 listopada włącznie, natomiast zejścia i wyjazdy szybem będą trwać do dnia 21 listopada włącznie. Trasa dla niepełnosprawnych pozostaje dostępna do dnia 21 listopada włącznie i na dotychczasowych zasadach.

Szczypta historii

Jesienią 2021 zrewitalizowany Paderewski wraca do swych pierwotnych funkcji. Szyb wybito w latach 1812-1813 m.in. z myślą o obsłudze turystów. Nazwano go wówczas ku czci cesarza Franciszka I Habsburga (Wieliczka znajdowała się pod zaborem austriackim, patrona zmieniono na Paderewskiego w listopadzie 1918). Wyrobisko sięgnęło głębokości 51 m, a z I poziomem kopalni łączyła je pochylnia. Pochylnię zasypano pod koniec XIX w. (1893), zaś szyb pogłębiono o 17 m.

W I poł. XX wieku Antoni Müller pisał: Urządzony jako szyb schodowy, służył aż do roku 1870 do zjazdu robotników gór zachodnich. Obecnie jest używany przeważnie przez turystów.  Z kolei Feliks Boczkowski relacjonował w roku 1843: Schodzi się szybą Francisci przez 260 stopni wygodnych z drzewa w 26 oddziałach, a potem ulicą coraz głębiej prowadzoną o 109 stopniach.

Na archiwalnych zdjęciach z l. 20. XX w. można zobaczyć drewniane nadszybie Paderewskiego. Właśnie ten budynek w malowniczym szwajcarskim stylu w niedalekiej przyszłości powróci do wielickiego pejzażu. W ostatnich latach górnicy wykonali w Paderewskim wiele prac, dzięki którym szyb znów może służyć turystom oraz załodze.