Od 11 lutego do 31 marca mieszkańcy Wieliczki mogą zwiedzić zabytkowe podziemia za pół ceny. Kopalnia przygotowała 2000 promocyjnych biletów na Trasę Turystyczną. Warto pospieszyć się i już dziś zarezerwować tańszą wejściówkę.
Promocyjne i bezpieczne zwiedzanie
Cena promocyjnego biletu wynosi 33 zł. Z kolei wejściówka rodzinna, ważna dla 2 osób dorosłych oraz 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat, kosztuje 100 zł. Zwiedzanie odbywa się w specjalnie wyznaczonych turach od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00 oraz w weekendy w godzinach 9.00-17.00. Obowiązuje ścisły reżim sanitarny.
– Każda osoba wchodząca na teren kopalni musi poddać się badaniu temperatury. Pomiar odbywa się podczas przejścia przez specjalną bramkę. Konieczne są maseczki. Na powierzchni oraz pod ziemią zamontowaliśmy dozowniki z płynem dezynfekującym – wyjaśnia Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalnia Soli „Wieliczka S.A., który ma w swojej pieczy działania chroniące przed COVID-19. – Codziennie Trasa Turystyczna jest dezynfekowana, podobnie winda oraz przedział schodowy w szybie Daniłowicza. Na bieżąco odkażamy często dotykane powierzchnie, np. barierki, poręcze czy tamy wentylacyjne.
Jak zdobyć promocyjny bilet?
W akcji mogą wziąć udział wyłącznie mieszkańcy Miasta i Gminy Wieliczka. Aby zarezerwować promocyjny bilet, w dniach 11-28 lutego należy na adres promocjatt.wieliczanie@kopalnia.pl wysłać e-mail ze zgłoszeniem. Wiadomość musi zawierać informację o rodzaju wejściówki (pojedyncza czy rodzinna) oraz preferowanej dacie zwiedzania. Jeden adres e-mail to jeden bilet. Warto spieszyć się, bowiem decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które znajdą się w gronie szczęśliwców, otrzymają, również drogą elektroniczną, potwierdzenie rezerwacji oraz dnia i godziny podziemnej wycieczki.
Teraz zostaje już tylko w dniu zwiedzania udać się do kasy i kupić promocyjny bilet. Koniecznie trzeba mieć przy sobie ważny dokument potwierdzający zameldowanie na terenie miasta i gminy Wieliczka. Może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna lub wydane przez Urząd Miasta i Gminy Wieliczka zaświadczenie o zameldowaniu. Gdy uczestnik promocji nie jest zameldowany na pobyt stały na terenie Miasta i Gminy Wieliczka, okazuje dokument potwierdzający rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok poprzedni w Urzędzie Skarbowym w Wieliczce (np. pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO)) lub, jeśli nie posiada dokumentu potwierdzającego zameldowanie, składa oświadczenie o zamieszkaniu na terenie Miasta i Gminy Wieliczka.
Szczegółowy regulamin promocji „Zwiedzanie Trasy Turystycznej w Kopalni Soli „Wieliczka” dla Mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka w promocyjnej cenie” jest dostępny na www.kopalnia.pl/kopalnia-dla-wieliczan.
Same plusy
– Kopalnia to przede wszystkim dziedzictwo Wieliczan, lokalnej społeczności – podkreśla Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Dlatego chcemy, by w tym trudnym pandemicznym czasie zwłaszcza oni mogli wybrać się pod ziemię, odpocząć, oderwać myśli od codzienności. To Wieliczanie są najlepszymi ambasadorami kopalni. Kopalnia jest naszym wspólnym skarbem, ale też wspólną odpowiedzialnością. Każdy zwiedzający poprzez kupno biletu dokłada swoją cegiełkę do ochrony bezcennego zabytku z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dlaczego warto wybrać się do zabytkowej kopalni? Lista argumentów jest naprawdę bardzo długa. Na pewno dobrze na własne oczy ujrzeć górniczy fragment wielickiej historii. Podziemia oferują wspaniałe widoki, na które składają się dzieła przyrody oraz ludzkich rąk.
– Zwykle oblężoną kopalnię można teraz zwiedzić w kameralnej, raptem 10-osobowej grupie. Można do woli nacieszyć się podziemiami. Zrobić wymarzone zdjęcia czy wypytać przewodnika o kopalniane ciekawostki – zachęca Michał Roehlich, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. – Wędrówka po turystycznym szlaku to również solidny spacer. Nie da się ukryć, że po wielotygodniowym lockdownie bardzo potrzebujemy ruchu – dodaje.
Kto jeszcze w kopalni nie był, ten powinien wybrać się, bo… Jak powiada XIX-wieczny poeta „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Kto zaś był, ten na pewno z przyjemnością odświeży wspomnienia.