Po zimowej przerwie tężnia solankowa Kopalni Soli „Wieliczka” poleca się na spacery. Dobrodziejstwa płynące z inhalacji sprawiają, że wizyta w tym niezwykłym obiekcie jest nie tylko ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, ale też wyjątkowo zdrowym. Zapraszamy od 27 marca.
W marcu z solankowych inhalacji można korzystać codziennie w godzinach 9:00-17:00.
Kierunek: tężnia
Wiosna coraz śmielej puka do drzwi, a wraz z nią rośnie ochota, by ruszyć w plener i wybrać się np. do wielickiej tężni solankowej. Niezwykły obiekt znajduje się na skraju Parku św. Kingi, w bliskim sąsiedztwie szybu Daniłowicza. Wzniesiona z drewna oraz gałązek tarniny przypomina warowny zamek. Fantazyjna architektura z pewnością zaintryguje najmłodszych – wielbicieli bajek o smokach i rycerzach. Dorośli docenią niespieszną wędrówkę po alejkach, chwilę relaksu na jednej z ławek, czy widoki z murów oraz wysokiej na ponad 20 m wieży.
Wskazania i przeciwwskazania
Zasada działania tężni jest niezwykle prosta i od stuleci niezmienna. Na początku swej historii tego rodzaju obiekty służyły do zatężania solanek, z których warzono potem sól. Z czasem okazało się, że wokół drewnianych budowli tworzy się leczniczy mikroklimat zbliżony do morskiego. Tężnie po dziś dzień robią zawrotną karierę uzdrowiskową, wspomagając w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, łagodząc objawy alergii, astmy oskrzelowej czy POChP. Inhalacje solankowe działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, stymulują błonę śluzową od samooczyszczania. Nie poleca się ich jednak osobom cierpiącym na nowotwory, borykającym się z chorobą wieńcową, niskim ciśnieniem, tym, które świeżo przeszły zawał serca lub mają ostrą infekcję z gorączką.
Profilaktyka i relaks
Inhalacje solankowe to w pełni naturalna terapia, która sprawdza się również jako profilaktyka. Wizyta w tężni szczególnie przyda się mieszkańcom miast i miejscowości o zanieczyszczonym powietrzu. Dobroczynne działanie solanek odczują osoby pracujące na co dzień w warunkach znacznego zapylenia oraz palacze. Spacer połączony ze zdrowym świadomym oddechem pomaga wyciszyć stres, działa odprężająco oraz kojąco i na ciało, i na ducha.
Wielicką tężnię zasila solanka czerpana z głębokości ponad 200 m. Pompowana na szczyt budowli jest następnie rozprowadzana po tarninowych ścianach systemem drewnianych rynien i zaworów. Spływa po rosochatych gałązkach, rozpryskuje się i częściowo paruje. Powstaje dobroczynny aerozol. Właściwie żadna aura, może poza dużym mrozem, nie jest przeciwwskazaniem do wizyty w tężni. Najlepsze dni do inhalacji to te ciepłe, słoneczne i wietrzne. Przy takiej pogodzie solanka paruje najintensywniej. Wraz z nadchodzącą wiosną takich właśnie dni idealnych na inhalacje będzie coraz więcej!
Sprawdź szczegółowe informacje o tężni solankowej. Znajdziesz je na stronie
Bilety dostępne są:
- na stronie internetowej kopalni
- w automatach biletowych, zlokalizowanych przy wejściu do tężni solankowej oraz przy wejściu na teren Kopalni Soli „Wieliczka”, naprzeciwko szybu Daniłowicza