Cóż byłoby nam po skarbie, którym nie moglibyśmy podzielić się z nikim? Dlatego nie szczędzimy wysiłku, by zabytkową kopalnię nie tylko zabezpieczyć, ale też udostępniać w różnych formach społeczeństwu.
W jaki sposób udostępniamy podziemia?
Zabezpieczonym komorom nadajemy nowe funkcje
Początkowo turyści zwiedzali miejsca pracy górników, z czasem wytyczono szlaki zwiedzania. Dziś zabytkowe wyrobiska służą m.in. celom turystycznym, uzdrowiskowym i do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Ten sposób udostępnienia nie jest w Wieliczce nowością – pierwszą podziemną salę balową urządzono w komorze Łętów w XIX w., zaś komorę Jezioro Wessel eksploatowano tak, by mogła zachwycać przyszłych turystów.
Zwiększamy liczbę zabytkowych wyrobisk dostępnych dla zwiedzających
Współcześnie nie tylko dbamy o szlaki zwiedzania, w tym Trasę Turystyczną, ale również uzupełniamy ich atrakcyjność. Po wielu latach zabezpieczania na główny szlak wróciła m.in. komora Michałowice, a wcześniej także komora Urszula.
Zabezpieczamy i wytyczamy kolejne trasy m.in. uruchomioną w roku 2014 Trasę Górniczą. Wędrówka tym górniczym szlakiem to okazja, by zwiedzić wyrobiska pamiętające Jagiellonów, czy zobaczyć kaszty wzniesione z pni drzew ściętych w XV w. Zabezpieczone zabytkowe komory Stajnia Gór Wschodnich, Smok i Boczkowski w ostatnich latach powiększyły z kolei podziemną bazę leczniczą.
Adaptujemy poprzemysłowe budynki na powierzchni
Wzniesione kiedyś z myślą o przemyśle, dziś otrzymują drugie życie. W dawnym Młynie solnym przy szybie św. Kingi ulokowaliśmy m.in. gabinety lekarzy specjalistów. Parowozownię zamieniliśmy na pracownię górników-rzeźbiarzy, a w zrekonstruowanym budynku Łazienek Salinarnych urządziliśmy czterogwiazdkowy Hotel Grand Sal i restaurację.
Dbamy o różne grupy odbiorców i prewencję
Chcemy, aby wszyscy nasi goście czuli się w kopalni bezpiecznie i komfortowo. Oddajemy do ich dyspozycji przestrzeń jednocześnie autentyczną i przyjazną. Pamiętamy o osobach ze szczególnymi potrzebami. Osobom z niepełnosprawnością ruchu dzięki zastosowanym w podziemiach rozwiązaniom technicznym udostępniamy najpiękniejszy fragment Trasy Turystycznej ze słynną kaplicą św. Kingi. Umożliwiamy zwiedzanie osobom z innymi niepełnosprawnościami. Prewencja i ochrona zdrowia jest dla nas ważna – w podziemiach posiadamy m.in. AED, urządzenie do automatycznego masażu serca oraz dyżury ratownika medycznego.
Rozwijamy ofertę
Różne formy zwiedzania, oferta gastronomiczna i noclegowa, pamiątki, wydarzenia kulturalne – stawiamy na kompleksowość usług. Pragniemy, by nasi goście mogli wybierać spośród wielu propozycji, z których każda pozwala zobaczyć kopalnię od nieco innej strony. Górnicze dziedzictwo Wieliczki jest uniwersalne i niepowtarzalne. Od Ciebie zależy sposób, w jaki je poznasz.
Udostępniamy zrewitalizowany Park św. Kingi
Kiedyś miejsce z bazą techniczną (np. otwór podsadzkowy czy tory kolejowe), dziś zrewitalizowany park z górniczymi elementami i tężnią solankową. Park św. Kingi to popularne miejsce spacerów wieliczan i odpoczynku turystów.