O sile polskiej nauki, jej roli i potencjale społeczności akademickiej dyskutowano podczas spotkania przedstawicieli województwa i Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. z rektorami krakowskich szkół wyższych. Wielicka kopalnia stała się więc niezwykłym miejscem refleksji nad rolą i wkładem nauki w rozwój społeczeństwa. Podczas spotkania w scenerii wielickich podziemi podkreślono znaczenie naukowych osiągnięć oraz odpowiedzialność społeczności akademickiej za kształtowanie przyszłości.
Do udziału w spotkaniu zaprosił wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wspólnie z wicewojewodami Elżbietą Achinger i Ryszardem Śmiałkiem. Wśród gości obecni byli m.in.: Rektor UJ. Prof. Dr hab. Piotr Jedynak, Rektor ASP Prof. Dr Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii Sztuk Teatralnych dr hab. Grzegorz Mielczarek, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. Bernard Ziębicki, Rektor AGH Prof. Dr hab. Jerzy Lis. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda, dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik oraz jego zastępczyni Monika Kolasa. Gospodarzami miejsca wydarzenia był Zarząd Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – prezes Marian Leśny oraz członek zarządu Łukasz Sadkiewicz.
Nauka i prawda ukryte pod ziemią
Podczas spotkania wojewoda Krzysztof Jan Klęczar zaznaczył, że rozmowy na temat siły polskiej nauki w tak wyjątkowym miejscu, jak wielicka kopalnia, mają symboliczne znaczenie –– Rozmawiać niejako we wnętrzu ziemi o sile polskiej nauki to też wskazywać, jakie są podstawy pracy naukowej i dydaktycznej. Mówił o tym patron jednej z komór znajdujących się w wielickiej kopalni – Mikołaj Kopernik. „Dążeniem uczonego, o ile tylko ludzkiemu rozumowi pozwala na to Bóg, jest szukanie we wszystkim prawdy”. Dziękuję całemu małopolskiemu środowisku naukowemu za budowanie właśnie na prawdzie, rzetelności i profesjonalizmie; za kształcenie przyszłych pokoleń – przekazywanie wiedzy i umiejętności – w poczuciu obowiązku za to szczególne zadanie; za konsekwentne i konstruktywne dążenie do rozwijania i poszerzania naukowych horyzontów. W ramach podziemnego spotkania nie mogło zabraknąć zwiedzania trasy turystycznej.
Mikołaj Kopernik – patron nauki i kopalni
Zgodnie z tradycją, Mikołaj Kopernik odwiedził wielickie podziemia w 1493 roku. Komora nosząca jego imię powstała przed 1785 rokiem. Wyrobisku nadano imię genialnego polskiego astronoma w 500. rocznicę jego urodzin. Wnętrze zdobi 4,5-metrowa solna rzeźba przedstawiająca Kopernika. Dumny astronom trzyma w prawej ręce kulę ziemską, a w lewej swoje słynne dzieło „De revolutionibus de orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”)*. Symbolika tego miejsca stanowi wyraz uznania dla odkryć, które zrewolucjonizowały ludzkie postrzeganie wszechświata.
Refleksja o przyszłości
Spotkanie w Kopalni Soli „Wieliczka” nie tylko przypomniało o historycznych związkach nauki z regionem, ale także było okazją do podkreślenia potencjału współczesnej nauki. Dialog prowadzony w tak inspirującym miejscu pozwala na zrozumienie, jak ważna jest współpraca naukowców, władz lokalnych i społeczności, aby wspólnie budować przyszłość opartą na wiedzy, prawdzie i odpowiedzialności.