W dniach 16-18 października 2024 roku, Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego wraz z Kopalnią Soli Wieliczka S.A. zorganizowały XXVIII Międzynarodowe Sympozjum Solnym  „Quo Vadis Sal”. Tytuł Sympozjum brzmiał: Rola soli w Polsce i Europie w dobie kryzysu geopolitycznego.

Jego zakres tematyczny obejmował następujące zagadnienia: „Sól a bezpieczeństwo energetyczne – magazyny kawernowe węglowodorów”, „Zielona energia –  magazyny wodoru i powietrza w złożach soli”, „Sól a energetyka jądrowa: bezpieczne składowiska odpadów”, „Sole potasowo-magnezowe – krajowy i światowy potencjał”, „Klasyczne i nowoczesne techniki badań złóż soli”, „Zagrożenia geologiczno-górnicze i środowiskowe przy eksploatacji złóż soli”, „Podziemne kopalnie soli świadectwem tradycji solnictwa w Polsce i na Świecie”.

Sympozjum otworzył Pan Marian Leśny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA oraz Pan Jacek Wachowiak, Prezes Zarządu PSGS.

Członkami Polskiego Stowarzyszenia Górnictwa Solnego są pracownicy przedsiębiorstw górniczych, uniwersytetów, instytucji państwowych, ośrodków naukowo-badawczych zajmujących się rozpoznaniem, eksploatacją i zagospodarowaniem złóż soli. Celem PSGS jest działalność na rzecz szeroko pojętego solnictwa w Polsce, w tym m.in.: wypowiadanie się w ważnych dla górnictwa solnego sprawach, integrowanie środowiska osób związanych z górnictwem solnym, popularyzacja wiedzy i osiągnięć naukowych w górnictwie solnym.

W tegorocznym Sympozjum udział wzięli prezesi polskich kopalń soli, jak również liczne grono praktyków i naukowców z Polski, Ukrainy, Australii, Kanady, Niemiec, Bośni i Hercegowiny. Uczestnicy mieli okazję wymienić doświadczenie oraz zapoznać się z ciekawymi referatami, jak również wziąć udział w wycieczkach terenowych po wielickiej kopalni.

Dwa referaty zostały przygotowane i przedstawione przez pracowników wielickiej kopalni. Agnieszka Wolańska, Mariusz Kot i Wojciech Jakubiak zaprezentowali temat: „Górnicze tradycje kulturowym dziedzictwem ludzkości”. Elżbieta Włodarczyk-Żurek oraz Rafał Zadak (MŻKW) przedstawili referat pt.: „Mokra eksploatacja w Kopalni Soli „Wieliczka” – inwentaryzacja dostępnych wyrobisk”.

Był również czas na nieformalne rozmowy oraz integrację podczas biesiady górniczej kończącej Sympozjum.