Czy warto oddawać krew? To bez najmniejszej wątpliwości pytanie retoryczne. Najbliższa okazja, by podzielić się zdrowiem i życiem w Kopalni Soli „Wieliczka” już 5 grudnia w godzinach 9:00-16:00. W nadszybiu szybu Regis (Plac Kościuszki 9) odbędzie się zimowa odsłona akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Na krwiodawców będzie czekał nie tylko posiłek regeneracyjny, ale też upominek – bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Akcję „Podaruj krew, podaruj życie” organizuje MK NSZZ „Solidarności” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Zbiórka odbywa się nieprzerwanie od roku 2016, zawsze w lipcu i grudniu. Inicjatywę wspierają kopalnia, kopalniany klub HDK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Podczas letniej edycji udało się zebrać w Wieliczce aż 59,85 l krwi od 133 osób.

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. Przed donacją warto wyspać się, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody. Koniecznie trzeba też odstawić używki, stawiając na zdrową dietę i wypoczynek. RCKiK w swojej witrynie internetowej na bieżąco informuje o najpilniej potrzebnych grupach krwi. Dobrze też przejrzeć listę ewentualnych przeciwwskazań – z grona krwiodawców czasowo eliminuje np. świeży tatuaż albo niedawna wizyta u dentysty.

Jednorazowo pobiera się 450 ml. Samo oddanie krwi zajmuje jakieś 10 minut, jednak na całą procedurą kwalifikacyjną należy przeznaczyć więcej czasu. Kandydaci na krwiodawców przechodzą badania, muszą też wypełnić szczegółowy kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia.

Oddawanie krwi jest bezbolesne. Dawcy co najwyżej wspominają o lekkim ukłuciu przy wprowadzaniu igły. Ot, jak ugryzienie komara. Ubytek jednej jednostki krwi, czyli 450 ml, dla zdrowego organizmu nie jest żadnym obciążeniem. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem personelu medycznego i przy użyciu jednorazowego sprzętu.

Plakat akcji. Czerwona kropla na białym tle otoczona napisami - informacje o terminie zbiórki, godzinie, miejscu, organizatorach oraz podstawowych zasadach krwiodawstwa